5 лютого 2015 року виповнилось 110 років з дня відкриття виноробної станції російських виноградарів та виноробів (нині Національний науковий центр « Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова УААН») – першої в Росії науково-дослідної установи з виноградарства і виноробства. Станція була започаткована трудами та з ініціативи Василя Єгоровича Таїрова.
В. Є. Таїров організував і побудував станцію на кошти, зібрані серед виноградарів і виноробів, «друзів російського виноградарства» – на народні гроші і для народу.
За роки свого існування інститут став великим науковим центром півдня України, постійно здійснює наукове забезпечення галузі вітчизняного виноградарства і виноробства, вносить вагомий внесок в розвиток науки про виноград.
У 2004 році колектив інституту розпочав підготовку до 100-річного ювілею. Зроблено ремонт і реконструкція адміністративно-лабораторного корпусу, лабораторно-тепличного комплексу, будівель колишньої Виноробної станції. Були надруковані видання: праці інституту, книги про історію виноградарства в Україні. Зібрані матеріали для створення музею історії виноградарства і інституту. Підготовка і проведення святкування ювілею сприяє покращенню наукового забезпечення галузі, зміцнює та розширяє міжнародні зв’язки, зберігає історичний пам’ятник зародження виноградарської науки в Україні.
Зусилля колективу знайшли розуміння і підтримку Кабінету Міністрів України, Одеської обласної державної адміністрації, які видали відповідні постанови.
В 2005 році відбулося святкове відкриття Музею виноградарства і виноробства України. На протязі років двері музею відкриті для Міжнародних делегацій, вчених різних установ, гостей інституту, для всіх , кого цікавить історія Виноробної Станції.
Відвідувачам музею представлено експонати з історії інституту. В центрі експонатів знаходяться особисті меблі з квартири Таїрова Василя Єгоровича – це книжна шафа, робочий стіл, стілець, його особисті речи. В експозиції музею є старовинні лабораторні вимірювальні прилади, пробірки та посуд, раритетні та ціни книжки, карти, різни ретроспективні дипломи з участю в іноземних та вітчизняних конкурсах та виставках. В музеї представлено забагато дипломів та грамот з нагородою до різних пам’ятних дат інституту, різні подарунки від делегацій та установ.
Ми впевнені, що знаменна дата в історії вітчизняного виноградарства і виноробства не залишить байдужим жодного спеціаліста цієї галузі та любителя-виноградаря. Ми звертаємося до всіх виноградарів, виноробів – допоможіть зберегти історичні традиції і створити музей історії виноградарства і виноробства в Україні. Ми будемо щиро вдячні за матеріали для музею – фотографії, книги, документи, знаряддя і інструменти виноградарів, обладнання і пристрої виноробів, предмети та особисті речі відомих виноградарів і виноробів і т. ін. Кожен з цих предметів займе достойне місце в експозиціях музею, а володар експонатів обов’язково буде зазначений в описі. Все це буде сприяти пропаганді культурно-історичних традицій і знань в галузі виноградарства і виноробства.
Матеріали просимо надсилати (або повідомити про їх наявність) за адресом: 65496, Одеса, смт Таїрове, вул. 40-річчя Перемоги, 27; тел773-05-44, 740-44-56.