Відділ науково-технічної інформації та сільськогосподарської пропаганди було створено 22 червня 1966 р. Спочатку він складався з наукової бібліотеки, редакційно-видавничої групи та наукового сектору.
Видавнича діяльність велася з дня заснування Виноробної Станції руських виноградарів і виноробів. Її друкованим органом став «Вісник виноробства». У 1918 р. у зв’язку зі значними фінансовими труднощами випуск «Вісника виноробства» було припинено. У різні роки окремими виданнями було випущено звіти про наукову діяльність, карти розміщення виноградників, «Довідкова книжка Виноробної Станції руських виноградарів і виноробів», багато методичних матеріалів, посібників, настанов та ін.
У 60-х роках ХХ століття основні результати наукової діяльності Інституту публікувалися у спеціальних випусках «Збірника наукових праць УНДІВіВ ім. В.Є. Таїрова» та «Бюлетеня науково-технічної інформації».
У 1964 р. було зареєстровано перший винахід – «Установка для підготовки щеплювального матеріалу». В інституті почала активно здійснюватися патентно-кон’юнктурна робота. Потік заявок на винаходи, активна раціоналізаторська робота, оцінка тематики інституту на патентоспроможність викликали необхідність створення спеціального структурного підрозділу, який здійснював і координував патентну роботу. Такий підрозділ було створено у 1969 р.
Патентні дослідження проводилися з усіх найважливіших напрямів наукової роботи. Створений патентний фонд, наразі, містить інформацію з 1971 року.
У 1980–1990 pp. було запропоновано 150 наукових ідей, які суттєво допомагали вирішувати актуальні питання виноградарства і виноробства. Авторам-раціоналізаторам було видано 441 свідоцтв.
У 60–70 pp. ХХ століття відділом виконувалась науково-дослідна робота, присвячена тривалому зберіганню винограду у свіжому вигляді (наукові керівники Габович В.І., Бялик Л.М.).
У 90-х рр. ХХ століття у зв’язку з широким впровадженням комп’ютерної техніки в усі галузі науки і виробництва України, у відділі, який на той час називався відділом науково-технічної інформації та захисту інтелектуальної власності, виконувалася НДР з розробки принципів функціонування та впровадження автоматизованої системи науково-технічної інформації у виноградарстві та виноробстві (науковий керівник Абрамова Е.А.).
У 2004 р. у відділі було створено спеціальний структурний підрозділ щодо поширення інформації та надання консультативних послуг виноградарським підприємствам – Інформаційно-консультативний центр з питань виноградарства і виноробства.
З 2005 року відділ виконує науково-дослідну роботу з питань капіталізації, комерціалізації та трансферу інновацій у виробництво (науковий керівник – к.п.н., член-кореспондент УТА Постоян Т.Г.).
У 2011 р. до складу відділу було включено сектор економіки, що зумовило виконання фахівцями відділу масштабної роботи зі створення регіональної програми розвитку «Виноградарство і виноробство Одеської області на період 2013-2025 роки» (2013 р.), а також були розроблені регіональні програми розвитку виноградарства і виноробства Херсонської, Миколаївської, Закарпатської і Запорізької областей на період до 2025 року (2016 р.).
Сьогодні структуру відділу наукових досліджень з питань інтелектуальної власності та маркетингу інновацій складають наукова бібліотека, інформаційно-консультативний центр, редакційно-видавничий центр, патентно-ліцензійний підрозділ.